Kategoriler
emniyet vanası Patlama diski Patlama diski modelleri patlama diski uygulamaları

PATLAMA DİSKİ VE EMNİYET VANASI KOMBİNASYONU

PATLAMA DİSKİ ve EMNİYET VANASI KOMBİNASYONU

NEDEN BİRLİKTE KULLANMALIYIZ?

vana1

Patlama diskleri ve emniyet vanaları iki farklı şekilde birleştirilebilir: Patlama diski, emniyet vanasının altına yerleştirebilir ya da yan yana iki basınç tahliye sistemi olarak paralel şekilde kurulabilir. Eğer sistemler yan yana kurulursa, patlama diskinin açma basıncı emniyet vanasından daha yüksek olur. Basınç artışı çok fazla ve ani olduğunda emniyet vanası yeterince hızlı tepki veremez veya açılmazsa, patlama diskleri, basıncı tahliye etmek için güvenilir bir yedek sistem olarak hizmet eder. Eğer, patlama diski, emniyet vanasının altına yerleştirilirse, aşağıdaki rolleri gerçekleştirir:

ÜST DÜZEY SIZDIRMAZLIK

Prosesiniz toksik veya çok pahalı bir ortam içermiyor olsa bile, emniyet ekipmanı ideal olarak uzun süre boyunca sızdırmaz şekilde çalışmalıdır. Emniyet vanaları ilk kez çalıştıktan sonra daha fazla sızdırma eğilimindedir. Bununla birlikte, emniyet vanasının giriş tarafına yerleştirilmiş bir REMBE® patlama diskleri size mükemmel bir sızdırmazlık yalıtımı ve para tasarrufu sağlar. Ne de olsa,patlama diskini değiştirmek, emniyet vanasını değiştirmekten daha ucuzdur.

‘’ZORLAYICI’’ ORTAMA KARŞI KORUMA

Bu pozisyonda bulunan her operatör problemi bilir ki: Bazı güvenlik ekipmanlarının işlevselliği ve güvenilirliği aşındırıcı, yapışkan, polimerize veya viskoz ortamlar tarafından daha fazla veya daha az derecede etkilenir.

Bu, emniyet vanaları için de geçerlidir. Vana yatağı yapışkan ise, tanımlanan set basıncını garanti etmek artık mümkün değildir. Bu, emniyet vanasının ilk kez çalışmasından önce bile bir tehlike oluşturur.

BU NEDENLE,

temizlik ve testler, acil bir durumda emniyet vanasının belirtilen basınca tepki verdiğinin garanti edilmesi için gereklidir. Emniyet vanasının giriş tarafına monte edilen bir REMBE® patlama diskleri, emniyet vanasını topaklanmalara ve yapışmalara karşı korur. KUB® gibi ters yönlü patlama diskleri, prosesin yüzeye bakan tarafında pürüzsüz bir metal yüzeye sahiptir ve bu da kalıntıların oluşmasını engeller. Kırılma noktaları prosesten uzaklaştırılmış olur. Bu, belirtilen açma basıncının her zaman korunmasını sağlar ve geç tepki verme olasılığını ortadan kaldırır.

Sıvılarda, gazlarda ve iki fazlı ortamlarda, emniyet vananızın girişindeki bir REMBE® patlama diski paradan tasarruf etmenizi sağlar:• Daha az ürün kaybı ve uzun süreli yasal düzenlemeler ve yasal gereklilikler için geliştirilmiş sızdırmazlık.• Aşındırıcı, yapışkan veya polimerize ortamlarda bile düşük maliyetli malzemelerden yapılmış emniyet vanalarını kullanabilirsiniz.• Yerinde test edebilme özelliği ile ek tasarruf.

EMNİYET VANASININ YERİNDE TESTİ

Emniyet vanalarının düzgün çalışıp çalışmadıklarını test etmek için normalde yerlerinden çıkarılması gerekir. Bu zaman alıcı ve pahalıdır. Bununla birlikte, REMBE® patlama diskleri ile, emniyet vanalarınızı herhangi bir yere taşımadan yerinde test edebilirsiniz. Bunu yapmak için, patlama diski ile vana pistonu arasındaki boşluk basınçlandırılır.

KUB®, % 135’lik bir karşı basınç dayanımına sahip olduğu için, emniyet vanası test edilirken patlama diskleri hasar görmeden kalır. Şirket içi düzenlemeler yine de test için emniyet vanasının sökülmesini gerektiriyorsa, bu iş gerçekleştirilirken açıklığı kapatmak için patlama diskleri ayrı bir flanş bağlantısında yerinde bırakılabilir.

basınç_tahliye_vanası

Yerinde test: Emniyet vanasının düzgün çalışıp çalışmadığını test etmek için patlama diski ile emniyet vanası arasındaki boşluk basınçlandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir