Kategoriler
Patlama diski patlama diski uygulamaları Patlama diskleri

PATLAMA DİSKLERİ İÇİN ÇALIŞMA ORANI (OPERATİNG RATİO) NEDEN ÖNEMLİDİR?

Çalışma Oranı (Operating Ratio) Neden Önemlidir?

Patlama Diski Çalışma Oranı, normal operasyon basıncı ve nominal patlama basıncı arasındaki ilişkiyi ifade eder. Çalışma oranı genellikle yüzde olarak ifade edilir ve diskin modeline göre değişir.

Başka bir deyişle, kullanıcılara bir patlama diskinin uygun bir hizmet ömrü beklerken dayanabilecekleri maksimum çalışma basıncını tanımlamak için çalışma oranı kullanılır.

(Çalışma Oranı = MaksimumÇalışma Basıncı/PatlamaBasıncı)

Çalışma oranı aşılırsa, diskin hizmet ömrü de azalacaktır. İyi bir hizmet ömrü için disk, çalışma oranında veya altında çalıştırılmalıdır.

Doğru çalışma oranına sahip bir patlama diski seçmek oldukça önemlidir. Sistemin çalışma basıncı, patlama diskinin patlama basıncına yaklaştığında, patlama disk malzemesi gerilebilir. Eğer bu gerilme sık sık tekrarlanırsa, disk malzemesi yorulabilir ve patlama diskinin patlama basıncı zayıf bir malzeme mukavemeti sonucu azaltılabilir.

Rembe KUB® model patlama diski, % 98′e varan standart çalışma basıncı oranına ek olarak, özel tasarımı sayesinde kurulum öncesinde ve sırasında yanlış kullanıma karşı dayanacak kadar sağlam olarak tasarlanmıştır.

Bu patlama diski ve disk tutucu, patlama diskinin yanlış kurulumun imkansız olduğundan emin olmak için tasarlanmıştır. KUB,diş tipi (bite-type) conta kullanmaz. Bunun yerine, patlama diskinin incelenmesinden sonra yeniden takılmasını sağlayan sızdırmaz, metal üzerine metal bir conta kullanır.

Bunlar Operatörler İçin Ne Anlama Gelir?

  • Hiçbir özel alet gerektirmeyen basit, hızlı ve tork ihtiyacı olmadan kurulum
  • Patlama diskine hasar ya da diskte erken açılma riski yoktur
  • Patlama diskinin daha uzun hizmet ömrü, üretim aksama süresi, bakım ve değiştirme diskleri ile ilgili maliyetleri azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir